معرفی “گفتگوی علمی”

گفتگوی علمی چیست؟

گفتگوی علمی

گفتگوی علمی:  یک مدل آموزشی با ساختاری مستحکم و منطقی است که برخلاف تمام مدلهای آموزشی استاد محور بر محوریت دانش و سوال شکل می یابد. این مدل دارای تعاریف، گامها و فرآیندهای مختص به خویش است که اساس آن مبتنی بر مفهومی بنام گروه هم آموزی و با مالکیت یک شخص حقیقی یا حقوقی  می باشد.

گفتگوی علمی دارای هیچ یک از مفاهیم سنتی بنام استاد یا معلم، کلاس، ترم، دوره آموزشی، سرفصل آموزشی و بسیاری از مفاهیم رایج نیست. بلکه مسئله یادگیری نوع بشر را با نگرشی کاملا نو و بدیع مطرح و حل مینماید.

لذا برای درک این مدل، که اتفاقا بسیار ساده است، نیاز به خالی کردن ذهن از مفاهیم موجود در مدلهای سنتی می باشد و در غیر اینصورت درک آن نه تنها مشکل که تا حدودی ناممکن است. اغلب مشاهده می شود که به دلیل همین درگیری ذهن با آنچه به عادت از یک مدل آموزشی درک میکنیم یا انتظار داریم، بهترین و خوشفکرترین افراد نیز دچار تداخل مفاهیم این مدل با مدلهای پیشین میشوند.

پس تا اینجا تاکید می کنیم که گفتگوی علمی، مدلی برای یادگیری است که به هیچ وجه شبیه مدلهای جاری آموزشی نیست.

گفتگوی علمی دارای رویکردهایی است که یادگیرندگان، به صورت خودبخودی شروع به یارگیری های درون گروهی می نمایند که به تدریج سبب تیم سازی در درون این گروه ها می گردد. این تیمهای کوچک از دوستان هم دل و هم فکر که حول یک موضوع علمی(همان عنوان گروه)  شکل میگیرند و اغلب بصورت طبیعی تمام اعضای این تیمها در یک سطح و یا حداکثر در سطوح نزدیک به هم شکل می یابند سبب افزایش میل و انگیزش به تمرکز در یادگیری و بالاتر رفتن روحیه پژوهش خلاقانه می گردند.

بر خلاف گروه ها و موسسین و مالکین آنها که دارای قوانینی مشخص بنام قوانین هسته گفتگوی علمی می باشند نمیبایست هیچ محدودیت یا قانونی را برای تیمهای دوستانه داخل گروه ها وضع نمود.

بوجود آمدن تیم ها و یارکشی های درون گروه ها در یک وضعیت طبیعی، قطعی است و در نهاد روانشناختی اجتماعی نوع بشر نهفته است. لذا گفتگوی علمی این بخش را بی هیچ دغدغه ای رها ولی به شکل مناسبی از نتایج آن نهایت استفاده را در جهت یادگیری یادگیرندگان، خواهد برد.

وجود تیمهای کوچک درون گروهی که از این پس آنها را تیم گروه می  نامیم باعث گفتگوی اعضا گروه با یکدیگر حول موضوع علمی گروه شده و در اینجا آنچه معادل سرفصل های آموزشی رایج است بصورت کاوش و مباحثه و گفتگو بین اعضا هر تیم گروه مشخص می گردد.

بدیهی است که چنین مواردی را نمی توان دقیقا سرفصل آموزشی نامید زیرا از پیش تعیین شده نیستند و بر اساس پژوهش و مطالعه منابع در موضوعاتی که مورد علاقه یا نیاز تیم گروه هاست و بتدریج شکل می گیرند و نیز ماهیت بسیار متغییری دارند. تا آنجایی که بعید نیست برخی تیم گروه های فعال خود را به مرزهای دانش  رسانیده و در آنجا موضوعاتی را مطرح و پیگیری نمایند که بکر و تازه هستند.

گفتگوی علمی

برگزیده ای از کتاب “گفتگوی علمی” – د ر حال نگارش – به قلم آقای مهندس مهدی جلالی

 

 

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *