موفق ترین نظام آموزشی دنیا متحول می شود!

موفق ترین نظام آموزشی دنیا

این موضوع که فنلاند با وجود داشتن موفق ترین نظام آموزشی دنیا همیشه در مسیر تغییر و تحول گام برمی دارد،  می تواند هر سیستم آموزشی را به فکر وادار کند. در یک انقلاب آموزشی فنلاند تصمیم دارد به جای دروس سنتی، دروس موضوعی و میان رشته ای را در برنامه ریزی نظام آموزشی مدارس قرار دهد.

نام فنلاند همیشه در بین موفق ترین و پیشتاز ترین سیستم های آموزشی دنیا برجسته بوده است. در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD و در آزمون‌های جهانی از جمله PISA (برنامه بین‌المللی ارزشیابی دانش‌آموزان)، دانش آموزان فنلاندی با کسب نتایج درخشان خود اثربخشی نظام آموزشی که در آن پرورش یافته اند را اثبات می کنند. نام این کشور از نظر نظام آموزشی همیشه در بین ۱۰ کشور برتر بوده و همین موضوع نظر دیگر کشور ها را برای تجزیه و تحلیل و کشف رازهای موفقیت نظام آموزشی این کشور جلب کرده است.

از مهم ترین دلایلی که می توان در موفقیت نظام آموزشی فنلاند به آنها اشاره کرد، نبود آزمون های استاندارد و ارزیابی و نمره دهی برای کودکان به خصوص در مقاطع ابتدایی، مختار بودن مدرسین در روش تدریس و تمرکز بر کارتیمی به جای رقابت هستند.

به رغم تمامی این نکات درخشان، ماریو کیلونن Marjo Kyllonen ، رئیس سازمان آموزش و پرورش فنلاند اظهار داشته که نظام آموزشی این کشور قدیمی است و نیازمند مدیریت و برنامه ریزی متناسب با قرن ۲۱ می باشد.

علاوه بر این گردانندگان این نظام آموزشی این موفقیت ها را کافی ندانسته و دست به تصمیماتی انقلابی در مدیریت آموزش زده اند. در این تغییرات جدید کلاس هایی مختص به دروس سنتی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافی حذف شده و در برنامه آموزشی دروس موضوعی و میان رشته ای به جای آنها تعریف می شود. قابل توجه است که در این برنامه ریزی سعی می شود دانش آموزان هم در تعیین مواد درسی و مهارت هایی که نیاز به آموزش دارند سهیم باشند.

به عنوان مثال دانش آموزان بر اساس علایق خود می توانند عنوان درسی مربوط به یک کسب و کار مانند “کار یا مدیریت در کافه تریا” را انتخاب کنند. با انتخاب این عنوان درسی دانش و مهارت لازم برای این شغل همچون زبان انگلیسی، مدیریت و حسابداری و مهارت‌های ارتباطی به آنها آموزش داده می شود.

بعضی از معلم ها رضایت خود را از این موضوع اعلام کرده و بر این باور هستند که اتفاق خوبی است در برنامه ریزی جدید آموزشی تنها دروس ریاضی و فیزیک و غیره مرکز توجه نبوده و مهارت هایی که دانش آموزان در زندگی واقعی باید بیامورند اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

موفق ترین نظام آموزشی دنیا

دانش آموزان از سن ۱۶ سالگی به این سیستم آموزشی ورود پیدا می کنند تا بتوانند خودشان با توجه به برنامه ها و اهداف آینده شان موضوعات یا مهارت هایی که می خواهند آموزش ببینند را انتخاب کنند.

در این نظام آموزشی روش سنتی آموزگار-شاگرد تغییر می کند و دانش آموزان با درگیر شدن در کارهای گروهی و بحث و تبادل نظر در فرایند آموزش مشارکت می کنند. علاوه بر این با در نظر گرفتن موضوعات میان رشته ای ارتباط بین معلم ها در رشته های گوناگون نیز نزدیک تر می شود. در نتیجه آموزش آموزگاران برای ارتقاء مهارت‌های میان‌رشته‌ای در دستور کار مدریت آموزش قرار گرفته است.

 

منبع: دویچه وله فارسی

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *